Sort by

Jake Rosenberg has logged 480 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Easy A

Easy A

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read prior review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Read prior review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Feast

Feast

2014
×
Edit this entry  
16
John Henry

John Henry

2000
×
Edit this entry  
16
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Terminal

Terminal

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Forky Asks a Question: What Is Cheese?

Forky Asks a Question: What Is Cheese?

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry