Sort by

Jak-Luke has logged 69 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mike Tyson: Undisputed Truth

Mike Tyson: Undisputed Truth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad 25

Bad 25

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Survival of the Dead

Survival of the Dead

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tyson

Tyson

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Document of the Dead

Document of the Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Firm

The Firm

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time in Venice

Once Upon a Time in Venice

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Juice

Juice

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House

The House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry