RSS feed for Jak-Luke

Jak-Luke has logged 71 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dangerous Days: Making 'Blade Runner'

Dangerous Days: Making 'Blade Runner'

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Icarus

Icarus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Army

Red Army

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Crossing Guard

The Crossing Guard

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Cage Dive

Cage Dive

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What Just Happened

What Just Happened

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Open Water

Open Water

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Score

The Score

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
1408

1408

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry