Jak-Luke has logged 63 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Reagan Show

The Reagan Show

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeepers Creepers 3

Jeepers Creepers 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry