Sort by

Jakob Mathews has logged 475 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited

Spirited

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of the Dead

House of the Dead

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Love You, You Hate Me

I Love You, You Hate Me

2022
×
★½
Read the review Edit this entry