Jakob has logged 43 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
30
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
10
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stromberg - The Movie

Stromberg - The Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Homefront

Homefront

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry