Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • The Interview

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★★

  • Locke

    ★★★★★

  • Apollo 13

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Gangs of New York

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • Jack Reacher

    ★★★★½

  • The Grey

    ★★★★½

  • Lone Survivor

    ★★★★½

  • Headhunters

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Secret Life of Walter Mitty

Jan 11

Last Film

The Interview

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
24 films
Action
23 films
Thriller
16 films
Crime
12 films
Comedy
11 films
Sci Fi
11 films
Adventure
9 films
Fantasy
5 films
History
3 films
Mystery
3 films
USA
40 films
UK
9 films
Australia
3 films
Germany
3 films
France
2 films
Canada
1 film
India
1 film
Italy
1 film
Japan
1 film
Norway
1 film
English
42 films
German
5 films
Russian
4 films
French
4 films
Japanese
2 films
Spanish
2 films
Korean
2 films
Somali
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jakob’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Need for Speed
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Stromberg - The Movie
Average weighted rating:

3.5

Films Jakob watched in 2014

  • The Interview
  • Horrible Bosses 2
  • 2001: A Space Odyssey
  • Escape Plan
  • A Walk Among the Tombstones
  • Nightcrawler
  • Captain Phillips
  • Interstellar
  • Fight Club
  • The Equalizer
  • The Grey
  • The Great Gatsby
  • Guardians of the Galaxy
  • Apollo 13
  • Gangs of New York
  • The Departed
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • In Bruges
  • 22 Jump Street
  • Ted
  • Jack Reacher
  • Mr. & Mrs. Smith
  • X-Men: First Class
  • The Wolverine
  • Locke
  • Headhunters
  • Edge of Tomorrow
  • X-Men: Days of Future Past
  • Shame
  • Looper
  • Godzilla
  • Neighbors
  • The Lego Movie
  • Snowpiercer
  • Lone Survivor
  • Need for Speed
  • Non-Stop
  • Stromberg - The Movie
  • The Monuments Men
  • Homefront
  • American Hustle
  • The Wolf of Wall Street
  • The Secret Life of Walter Mitty

World Map

Highly rated films Jakob is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • Mommy
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • The Grand Budapest Hotel
  • Black Mirror: White Christmas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more