Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★★

  • Baywatch

    ★★★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • Passengers

    ★★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★★

  • Inside Man

    ★★★★★

  • True Lies

    ★★★★★

  • The Salt of the Earth

    ★★★★★

  • Chasing Ice

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★½

  • Sully

    ★★★★½

  • Why Him?

    ★★★★½

  • The Siege of Jadotville

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • A Cure for Wellness

    ★★★★

  • The Accountant

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Nocturnal Animals

Jan 3

Last Film

The Running Man

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
19 films
Drama
15 films
Thriller
15 films
Sci Fi
14 films
Crime
9 films
Comedy
9 films
Adventure
7 films
War
4 films
Fantasy
3 films
Documentary
3 films
USA
36 films
UK
8 films
Canada
6 films
France
4 films
New Zealand
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Hong Kong
2 films
India
1 film
Indonesia
1 film
English
40 films
French
5 films
German
5 films
Japanese
4 films
Spanish
3 films
Finnish
2 films
Italian
2 films
Cantonese
2 films
Arabic
2 films
Vietnamese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jakob’s most liked review

A Cure for Wellness

★★★★

My hovercraft is full of eels.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Terminator 2: Judgment Day
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Tomorrow
Average weighted rating:

3.7

Films Jakob watched in 2017

  • The Running Man
  • Spaceballs
  • Terminator 2: Judgment Day
  • True Lies
  • Paddington
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Logan Lucky
  • Tomorrow
  • Baby Driver
  • The Salt of the Earth
  • The Raid 2
  • Sully
  • Dunkirk
  • War for the Planet of the Apes
  • The Accountant
  • Transformers: The Last Knight
  • Baywatch
  • Wonder Woman
  • Alien: Covenant
  • War Machine
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Fate of the Furious
  • The Siege of Jadotville
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Ghost in the Shell
  • Life
  • Kong: Skull Island
  • Logan
  • A Cure for Wellness
  • John Wick: Chapter 2
  • Chasing Ice
  • Hell or High Water
  • Inside Man
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Why Him?
  • Passengers
  • Nocturnal Animals

World Map

Highly rated films Jakob is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Get Out

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more