Highest rated films

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★★★

  • Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Dawn Wall

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • The Mule

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Interstellar

Jan 27

Last Film

Joker

Oct 25

Genres, Countries & Languages

Drama
10 films
Thriller
7 films
Crime
7 films
Documentary
6 films
Action
4 films
Comedy
3 films
Sci Fi
3 films
Adventure
2 films
Mystery
1 film
TV Movie
1 film
USA
19 films
China
3 films
Canada
2 films
UK
2 films
Austria
1 film
Japan
1 film
Brazil
1 film
English
21 films
Japanese
3 films
Spanish
3 films
Chinese
3 films
Italian
2 films
Indonesian
1 film
Arabic
1 film
French
1 film
Latin
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 2

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Between Two Ferns: The Movie
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

APEX: The Story of the Hypercar
Average weighted rating:

3.5

Films Jakob watched in 2019

  • Joker
  • Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Jackie Brown
  • Ad Astra
  • Under the Silver Lake
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Great Hack
  • APEX: The Story of the Hypercar
  • Chernobyl
  • Godzilla: King of the Monsters
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Highwaymen
  • Free Solo
  • The Dawn Wall
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Mule
  • Fyre
  • Interstellar

World Map

Highly rated films Jakob is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more