Highest rated films

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • Shooter

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Irishman

Jan 1

Last Film

The King of Staten Island

Jun 27

Genres, Countries & Languages

Drama
12 films
Thriller
7 films
Action
6 films
Crime
6 films
Comedy
5 films
War
3 films
History
2 films
Mystery
1 film
Adventure
1 film
USA
15 films
France
1 film
Germany
1 film
India
1 film
Spain
1 film
UK
1 film
Canada
1 film
Vietnam
1 film
English
17 films
Spanish
4 films
French
4 films
German
3 films
Italian
3 films
Vietnamese
2 films
Korean
2 films
Latin
1 film
Khmer
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 21

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

6 Underground
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Meru
Average weighted rating:

3.7

Films Jakob watched in 2020

  • The King of Staten Island
  • Da 5 Bloods
  • Office Space
  • Apocalypse Now
  • Do the Right Thing
  • 1917
  • Thief
  • Meru
  • Parasite
  • Victoria
  • Shooter
  • mid90s
  • Bad Boys for Life
  • Uncut Gems
  • Ford v Ferrari
  • 6 Underground
  • The Irishman

World Map

Highly rated films Jakob is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Hamilton
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more