Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
3096 Days

3096 Days

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spy

Spy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry