Sort by

Jakoh has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Plato's Academy

Plato's Academy

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strella

Strella

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
American Woman

American Woman

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
TT3D: Closer to the Edge

TT3D: Closer to the Edge

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daniel Sloss: X

Daniel Sloss: X

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alone in the Wilderness

Alone in the Wilderness

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Moebius

Moebius

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Theorem

Theorem

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Off the Black

Off the Black

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Satantango

Satantango

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scratch

Scratch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry