Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jakub Flasz

Jakub Flasz

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jakub
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jakub’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★½ Watched by Jakub Flasz 29 May 2022 6

    Top Gun: Maverick is truly a shameless piece of emotional manipulation that has absolutely no reason to exist apart from abusing the audience’s nostalgia for the 1986 Top Gun, which was a block of 80s cheese, hearty and pungent. In turn, this movie is a two-hour artistic installation about nostalgia for cheese where good money was spent to tell me how great this 80s cheese was without either letting me taste it or showing me a good modern recipe that…

  • Army of the Dead

    Army of the Dead 2021

    ★★½ Watched by Jakub Flasz 16 Apr 2022

    If there's a way to salvage a painfully mediocre movie, it is to imagine you're watching something else. And it just so happens that Army of the Dead is a stealth remake of Aliens, which turns the viewing experience into an Easter egg hunt. Which is nice.

    Read more on Flasz on Film.

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • The Stepford Wives

    The Stepford Wives 2004

    ★ Watched by Jakub Flasz 25 Mar 2022

    The Stepford Wives proves that Tim Burton films should be only made by Tim Burton. Maybe occasionally Joe Dante.

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential 1997

    ★★★★ Rewatched by Jakub Flasz 25 Mar 2022

    L.A. Confidential shows perfectly how the genre of film noir should be effectively translated into more modern filmmaking environment. While it is decisively unmemorable in terms of visual set pieces, it does what Fritz Lang and Otto Preminger would have found impossible to convey at the time the genre was at its peak. It's gruesome, shady, violent and audacious enough in traversing the moral swamp of its central narrative intrigue to make sure the viewer comes away transfixed.

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • The Black Dahlia

    The Black Dahlia 2006

    ★★ Watched by Jakub Flasz 24 Mar 2022

    The Black Dahlia is piece of noir so overstuffed with inconsequential plotting that it renders its underlying mystery utterly toothless and the entire experience frustrating.

    For more thoughts on this film, listen to the Uncut Gems Podcast Episode 62 (available here).
    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • Terror Train

    Terror Train 1980

    ★★ Watched by Jakub Flasz 21 Mar 2022

    Terror Train proves that applying a gimmick onto a slasher template may not be enough to secure a compelling viewing experience. Without memorable characters, interesting kills and - I cannot stress that enough - organically derived suspense, this movie is not the momentous juggernaut it could have been but a flaccid coaster slumbering down the tracks until its own inertia slows it to a halt and puts the viewer to sleep.

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • Snake Eyes

    Snake Eyes 1998

    ★★★ Watched by Jakub Flasz 19 Mar 2022

    Why does a dog lick its balls? Because it can.

    Why does Brian De Palma hire a thousand extras and records a twenty-minute-long take of Nic Cage half-improvising his control insanity in an effort to set the stage for a quasi-Hitchcockian political thriller about rockets, ladies in red and tidal waves out of nowhere? Because someone gave him seventy-three million dollars to do it. That's why.

    For more thoughts on this film, listen to the Uncut Gems Podcast Episode 61 (available here).

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • Dune

    Dune 1984

    ★★★★ Rewatched by Jakub Flasz 17 Mar 2022

    Dune is a phenomenal companion piece to Star Wars, a self-contained piece of dense space opera thriving on the combination of its grandeur and a rogue treatment of the sacred source material that also falls on its sword when it tries to keep the viewer invested in the obscenely complex and un-marketable political intrigue underpinning its central plot. However, Lynch's vision is more than enough to make sure Dune will forever be remembered as much more than an 80s oddity…

  • Rear Window

    Rear Window 1954

    ★★★★★ Rewatched by Jakub Flasz 16 Mar 2022

    Rear Window is a transformative experience to anyone who sees themselves as a storyteller. Superficially slick, efficient and pervasively effective as a canonical thriller, this is a timeless exercise in deconstructing obsessions driving those of us who look at people across the yard and imagine stories we could tell.

    For more thoughts on this film, listen to Uncut Gems Bonus Tie-in episode 04 (available here) or directly through our (Patreon).

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • The Peacemaker

    The Peacemaker 1997

    ★★★★ Rewatched by Jakub Flasz 13 Mar 2022

    For some reason Mimi Leder is almost never mentioned in a conversation about trailblazing female directors who broke into Hollywood and made propulsive blockbusters, like it was second nature to them. The Peacemaker rocks, I'll have you know.

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • Dressed to Kill

    Dressed to Kill 1980

    ★★★★★ Watched by Jakub Flasz 12 Mar 2022

    Dressed to Kill is how you remake Psycho without formally remaking it.

    For more thoughts on this film, listen to the Uncut Gems Podcast Episode 60 (available here).

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

  • Motion Picture (Employees Leaving the Lumière Factory)

    Motion Picture (Employees Leaving the Lumière Factory) 1984

    ★ Watched by Jakub Flasz 12 Apr 2022

    Sometimes I feel I don't understand art. Or maybe art doesn't understand me.

    ____________________________________________________________

    Follow me on Twitter
    Listen to The Uncut Gems Podcast
    Flasz On Film
    CLAPPER

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 203

Review Tags

4
  • netflix
  • #tweetlengthreview
  • profile
  • sevensentencereview
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.