Jamie has logged 52 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meeting People Is Easy

Meeting People Is Easy

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Go West

Go West

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Thirty Two Short Films About Glenn Gould

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry