• Red Notice

    Red Notice

    ★½

    Road to 1000 #58

    Honestly that movie wasn't very good- didnt make much sense, packed with forced conflict and ridden with bad jokes like flies on a piece of shit BUT
    with all that aside, it was fun, very fun, becuase its stupid.
    I genuinely laughed out loud at the idiocy of some scenes and im not sure if it was intentional or not but (SPOILER WARNING)
    (SPOILER WARNING)
    (LAST CHANCE IF YOU CARE ABOUT THIS MOVIE FOR SOME REASON)…

  • Attack of the Hollywood Clichés!

    Attack of the Hollywood Clichés!

    Interesting and comedic, while somewhat insightful into the many clichés of the industry, its not all too educational as i feel like i learned nothing except that car chases are more difficult to write than "vroom vroom, skirt around corner

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★★½

    Road to 1000 #52

    I know this seems like a weirdly high score but this is honestly one of the greatest movies I've watched this year. And probably one of the most fun movies I've ever seen. Honestly recommend it to anyone, even though it made me question reality

  • Cruella

    Cruella

    ★★★

    This movie acts as both a slightly better than average villain character study and a weirdly emotional delve into the life of a person with a dissociative personality disorder. The plot feels rushed sure, and the CGI is, well, fucking horrendous, but this movie still has its charm. While it's definitely going to inspire a new wave of quirky girls who think it's cool to have DiD, it also shows that Disney can actually make a decent live action movie,…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    Quentin please stop with the feet. I'm asking nicely.

    Oh also the movie was fantastic

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Journey to 1000 #49

    A fun movie, definitely one I would watch again and a definite improvement upon the original. Acting was good all around and while I thought the score was lacking the soundtrack was rather interesting. The characters were humorous and kept the story interesting even if the backstory was very expositional.
    One of, if not my favourite, DCEU movie thus far, shows good progress.
    Favourite characters were Peacemaker played by John Cena, who gave a fantastic performance…

  • Death Becomes Her

    Death Becomes Her

    ★★★

    Road to 1000 #48

    Alternate title: Man overcome by horniness does anything for increasingly attractive women

    Sidenote: Bruce Willis was surprisingly good when alongside the legend Meryl Streep

  • Loki

    Loki

    ★★★

    Road to 1000 #47

    Meh. While being rather predictable the show isn't boring, I managed to finish it in a single sitting but everything feels rather... undeserved.
    The ending is quite good, the beginning is pretty good purely because it's Tom Hiddleston just being Tom Hiddleston but the middle is ehhh, a bit messy, with story details that lead to plotholes and an overarching plot which I feel kind of downplays the cinematic epics that were Infinity War and Endgame.…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    Road to 1000 #45

    As you can see from my more recent movies in this series I've partly given up on reviewing and I feel like that still. though I may do what I am about to do now slightly more often which is instead of reviewing certain parts I'll just give an overall summary of how I feel, cool? Okay nobody cares good to know

    There aren't many movies I can form a genuine connection with, the only one…

  • I See You

    I See You

    ★★★

    Road to 1000 #33

    Again, too tired for anything else: Decent movie, takes a while to get going, first act is pretty basic horror, second act is somewhat interesting and third act is amazing. Most of the acting is rather stale with the exception of the father and Alec. Would recommend honestly

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse

    ★★★★½

    Road to 1000 #32

    I'm very tired so I can't be bothered writing but good movie, good songs, funney

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★½

    Road to 1000 #31

    A fantastic film and nothing less, in its message, cinematography and writing Do The Right Thing directed by Spike Lee is a fantastic achievement.

    I had been wanting to watch this movie for a while, having heard great things about it however I was unable to until now, the wait was worth it. I doubt I have to say what's great about this movie considering the massive culture around it and the amount of people that…