Jamerlich has logged 177 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gang Boys

Gang Boys

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Special 26

Special 26

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poison

Poison

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Dying

The Art of Dying

1991
×
Read the review Edit this entry  
11
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Savage Dog

Savage Dog

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barfly

Barfly

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Factotum

Factotum

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
1408

1408

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Happening

The Happening

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Quicksilver

Quicksilver

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Flyers

American Flyers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
Edit this entry  
24
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hippopotamus

The Hippopotamus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry