Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Devi

Devi

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
20
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
14
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
13
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dr. Mabuse the Gambler: Inferno: A Game for the People of Our Age

Dr. Mabuse the Gambler: Inferno: A Game for the People of Our Age

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dr. Mabuse the Gambler: The Great Gambler: A Picture of the Time

Dr. Mabuse the Gambler: The Great Gambler: A Picture of the Time

1922
×
★★★★
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry