Sort by

James has logged 50 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry