Sort by

James has logged 71 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
18
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
10
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Milky Way

The Milky Way

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
03
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
12
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry