Sort by

James has logged 216 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little

Little

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joshy

Joshy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zatoichi on the Road

Zatoichi on the Road

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Laugh

The Last Laugh

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cover Versions

Cover Versions

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Instrument

Instrument

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry