RSS feed for Alex

Alex has logged 71 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Senna

Senna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
One Page Life

One Page Life

2015
×
Edit this entry  
11
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry