RSS feed for James
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rotpunkt

Rotpunkt

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Iris: A Space Opera by Justice

Iris: A Space Opera by Justice

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Self Discovery for Social Survival

Self Discovery for Social Survival

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Self Discovery for Social Survival

Self Discovery for Social Survival

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Family

Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry