2019

James Vaughan James Vaughan’s year to date

James’s highest rated films

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rotpunkt

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 68 Films watched
  • 5.7 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Unbreakable

Jan 1

Most Watched

The Art of Self-Defense

twice

Self Discovery for Social Survival

twice

Last Film

Marriage Story

Nov 23

Genres, Countries & Languages

Drama
34 films
Comedy
21 films
Thriller
17 films
Sci Fi
15 films
Action
14 films
Adventure
12 films
Mystery
9 films
Horror
9 films
Fantasy
7 films
Crime
7 films
USA
60 films
China
6 films
UK
6 films
France
5 films
Japan
4 films
Maldives
2 films
Canada
2 films
Czechia
2 films
Germany
2 films
Iceland
2 films
English
65 films
Japanese
7 films
Spanish
7 films
French
6 films
German
4 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Chinese
4 films
Korean
2 films
Indonesian
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 175

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

James’s most liked review

Self Discovery for Social Survival

★★★★

This was great. It's pretty much just beautiful surf footage paired with a great original score from start to finish. I was hoping for a more words and personality from the surfers and musicians in it but even without that I enjoyed this a lot.

A couple things made this…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dark Phoenix
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Rotpunkt

Films James watched in 2019

  • Marriage Story
  • Doctor Sleep
  • Jojo Rabbit
  • Parasite
  • The Art of Self-Defense
  • The Lighthouse
  • Rotpunkt
  • Joker
  • Lucy in the Sky
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Ad Astra
  • The Peanut Butter Falcon
  • Iris: A Space Opera by Justice
  • The Farewell
  • First Reformed
  • Ready or Not
  • Apocalypse Now
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Right Stuff
  • Mary Poppins Returns
  • The Sisters Brothers
  • Self Discovery for Social Survival
  • The Lion King
  • The Art of Self-Defense
  • Spider-Man: Far from Home
  • Toy Story 4
  • Midsommar
  • Anima
  • The Hateful Eight
  • The Dead Don't Die
  • Self Discovery for Social Survival
  • Echo in the Canyon
  • Dark Phoenix
  • Rocketman
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Godzilla: King of the Monsters
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • Booksmart
  • Death Proof
  • Velvet Buzzsaw
  • Pokémon Detective Pikachu
  • John Wick
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Juliet, Naked
  • Avengers: Endgame
  • The Old Man & the Gun
  • Family
  • Akira
  • High Life
  • Starfish
  • The Beach Bum
  • Shazam!
  • Us
  • Beautiful Boy
  • Captain Marvel
  • Climax
  • Apollo 11
  • Greta
  • The Wandering Earth
  • Alita: Battle Angel
  • Shoplifters
  • Glass
  • Bird Box
  • Free Solo
  • The Mule
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Unbreakable

World Map

Highly rated films James missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Uncut Gems

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more