Sort by

James has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Bread Factory: Part One

A Bread Factory: Part One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Matinee

Matinee

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★
Edit this entry  
08
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Virus Knows No Morals

A Virus Knows No Morals

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Edit this entry  
22
When Willie Comes Marching Home

When Willie Comes Marching Home

1950
×
★★★½
Edit this entry  
20
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★½
Edit this entry  
17
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Most Holy Brotherhood

The Most Holy Brotherhood

1969
×
★★★
Edit this entry  
14
The Bravados

The Bravados

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zones

Zones

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jobe'z World

Jobe'z World

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honky Tonk Freeway

Honky Tonk Freeway

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Need a Ride to California

I Need a Ride to California

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Many Wars Ago

Many Wars Ago

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
Balloon

Balloon

2019
×
★★
Edit this entry  
14
ANXIETY

ANXIETY

×
★★
Edit this entry  
13
Liberte

Liberte

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
So Fine

So Fine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★
Edit this entry  
06
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Achilles Heel

Achilles Heel

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry