Sort by

James has logged 139 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kid Blue

Kid Blue

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
LITTLE BOY MANIAC

LITTLE BOY MANIAC

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Despair

Despair

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Joe

Crazy Joe

1974
×
★★½
Edit this entry  
23
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ferguson

Frances Ferguson

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Rafferty and the Gold Dust Twins

Rafferty and the Gold Dust Twins

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Was a Crooked Man...

There Was a Crooked Man...

1970
×
★★★½
Edit this entry  
14
808

808

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Sentimental Swordsman

The Sentimental Swordsman

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bad News Bears in Breaking Training

The Bad News Bears in Breaking Training

1977
×
★★★
Edit this entry  
10
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Buddha's Palm

Buddha's Palm

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
J.W. Coop

J.W. Coop

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Film About a Father Who

Film About a Father Who

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Target Shoots First

The Target Shoots First

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Road to Salina

Road to Salina

1970
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lookin' to Get Out

Lookin' to Get Out

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Firepower

Firepower

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eye of the Needle

Eye of the Needle

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Band of the Hand

Band of the Hand

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Moonshine War

The Moonshine War

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Last Summer

Last Summer

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spectacular Reality

Spectacular Reality

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Seven

Seven

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edward II

Edward II

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Runner

The Runner

1984
×
★★★½
Edit this entry  
01
Motorama

Motorama

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nightmare

Nightmare

1942
×
★★★
Edit this entry  
30
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mirage

Mirage

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ladybug Ladybug

Ladybug Ladybug

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kid Blue

Kid Blue

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Paper Lion

Paper Lion

1968
×
★½
Edit this entry  
31
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Born Innocent

Born Innocent

1974
×
★★★
Edit this entry