RSS feed for James Coleman II
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bulletproof Monk

Bulletproof Monk

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Catwoman

Catwoman

2004
×
★★
Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Major Barbara

Major Barbara

1941
×
★★★★
Edit this entry  
30
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★
Edit this entry  
23
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
He Knows You're Alone

He Knows You're Alone

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
To Hell and Back: The Kane Hodder Story

To Hell and Back: The Kane Hodder Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Core

The Core

2003
×
Edit this entry  
14
Agora

Agora

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vampire in Venice

Vampire in Venice

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Schlock

Schlock

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
From the Hip

From the Hip

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
The Best of Times

The Best of Times

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Frankenstein and Me

Frankenstein and Me

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Blue City

Blue City

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Footloose

Footloose

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Canal

The Canal

2014
×
★★★
Edit this entry