RSS feed for jamesdevine
  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • s01e03

    ★★★

  • Visit

    ★★★

  • Petals and Feathers

    ★★★

  • Frazada

    ★★½

  • Beautiful young ladies

    ★★★½

  • France Against the Robots

    ★★★★½

  • Inventing the Future

    ★★

  • Days

    ★★★★

  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special

  • małni – towards the ocean, towards the shore

  • Goldman v Silverman

    ★½

  • Sebastian and Jonas Leaving the Party

    ★★★½

  • The Fall

    ★★

  • Wasteland No. 2: Hardy, Hearty

    ★★★★½

  • Mister America

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Martin Eden

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★

  • Ad Astra

  • Lore

    ★★★½

  • Vitalina Varela

    ★★★★½

  • Krabi, 2562

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★★½

  • Reel in Colour #11

  • Parasite

    ★★½

  • Fire Will Come

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★½

  • Zombi Child

    ★★

  • Atlantics

    ★★★

  • Many Undulating Things

    ★★½

  • Us

    ★½

  • So Long, My Son

    ★★★

  • Bait

    ★★★

  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

    ★★★½

  • Heimat Is a Space in Time

    ★★★½

  • A Tiny Place That Is Hard to Touch

    ★★★

  • The Souvenir

    ★★★

  • High Flying Bird

    ★★★½

  • No Data Plan

    ★★★½

  • When You're Lost in the Rain

    ★★½

  • In the Autumn Before the Winter Comes Man's Last Made Surge of Youth

    ★★★

  • The Mule

    ★★★½

  • Swatted

    ★★★½

  • Immersio

    ★½

  • Mum's Cards

    ★★★

  • Together

  • Happy New Year, Colin Burstead

    ★★½

  • Light

    ★★★

  • Maya

    ★★

  • High Life

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★

  • Ada Kaleh

    ★★★

  • Blue

    ★★★★

  • Hoarders Without Borders

    ★★★★

  • Jessica Forever

    ★★★★

  • Your Face

    ★★★★

  • Our Time

    ★★★★½

  • Peterloo

    ★★★★½

  • A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

  • A Star Is Born

    ★★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★

  • Non-Fiction

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

  • Welcome

    ★★★½

  • Hotel by the River

    ★★★★

  • The Grand Bizarre

    ★★★★