Sort by

James has logged 526 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Romance

True Romance

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flight

Flight

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Revenge

Revenge

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taps

Taps

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry