Sort by

James has logged 52 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
1941

1941

1979
×
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Superman: Man of Tomorrow

Superman: Man of Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek

Shrek

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Horus: Prince of the Sun

Horus: Prince of the Sun

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Looking for Comedy in the Muslim World

Looking for Comedy in the Muslim World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Muse

The Muse

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry