Sort by

James has logged 62 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
31
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Edit this entry  
23
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry