Sort by

James has logged 417 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lux: Redux

Lux: Redux

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Here Even So

Here Even So

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★
Edit this entry  
22
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Aspirational

Aspirational

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
½
Edit this entry  
18
The Peculiar Predicament of Paul and Penelope

The Peculiar Predicament of Paul and Penelope

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Oasis

Oasis

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Safe

Safe

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
Read prior review Edit this entry  
07
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry