Sort by

James has logged 33 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Edit this entry  
23
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Goon

Goon

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Insider

The Insider

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Zero Day

Zero Day

2002
×
★★
Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★
Edit this entry  
03
Ordet

Ordet

1955
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★½
Edit this entry  
02
Waking Life

Waking Life

2001
×
Read the review Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★½
Edit this entry