Sort by

James has logged 37 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
Edit this entry  
27
Desperado's Duel

Desperado's Duel

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Dogging

Dogging

2009
×
½
Edit this entry  
27
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Laggies

Laggies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Heart Machine

The Heart Machine

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Feast

Feast

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★
Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★½
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
Edit this entry  
07
Jauja

Jauja

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eden

Eden

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Time Out of Mind

Time Out of Mind

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Final Exit

Final Exit

2014
×
½
Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★½
Edit this entry  
01
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
Edit this entry  
01
Wasp

Wasp

2003
×
★★½
Edit this entry  
01
Gasman

Gasman

1998
×
★★½
Edit this entry