Sort by

James has logged 436 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★½
Edit this entry  
31
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★½
Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
★½
Edit this entry  
30
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★½
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★½
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
You're Sleeping, Nicole

You're Sleeping, Nicole

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Nina Forever

Nina Forever

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Gary Gulman: In This Economy?

Gary Gulman: In This Economy?

2012
×
Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Story of Marie and Julien

The Story of Marie and Julien

2003
×
★★
Edit this entry  
22
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
Aloha

Aloha

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Read prior review Edit this entry  
17
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Amy

Amy

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★½
Edit this entry  
17
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★½
Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Joy

Joy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Cartoon All-Stars to the Rescue

Cartoon All-Stars to the Rescue

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Nick Offerman: American Ham

Nick Offerman: American Ham

2014
×
Edit this entry  
05
Bill Burr: Let It Go

Bill Burr: Let It Go

2010
×
Edit this entry