Sort by

James has logged 31 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Happy End

Happy End

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
India Song

India Song

1975
×
Edit this entry  
10
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★
Edit this entry  
06
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Risk

Risk

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry