James has logged 28 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Edit this entry  
24
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mute

Mute

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Like Me

Like Me

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brazil

Brazil

1985
×
★★
Edit this entry  
17
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Clean

Clean

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
★★½
Edit this entry  
14
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu

Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu

2013
×
★½
Edit this entry  
09
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry