Sort by

James has logged 675 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mouse Cleaning

Mouse Cleaning

1948
×
Edit this entry  
30
Three Little Pirates

Three Little Pirates

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Doctor Who: The Three Doctors

Doctor Who: The Three Doctors

1973
×
Edit this entry  
26
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
Edit this entry  
25
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Un flic

Un flic

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Edit this entry  
24
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
Edit this entry  
24
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
Edit this entry  
24
Broken Toys

Broken Toys

1935
×
Edit this entry  
24
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Das Boot

Das Boot

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Edit this entry  
22
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mail Early

Mail Early

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Sappy People

Three Sappy People

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beau Hunks

Beau Hunks

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dizzy Red Riding-Hood

Dizzy Red Riding-Hood

1931
×
Edit this entry  
16
Doctor Who: The Sun Makers

Doctor Who: The Sun Makers

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
Edit this entry  
14
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Little Pigskins

Three Little Pigskins

1934
×
Edit this entry  
13
No Dough Boys

No Dough Boys

1944
×
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
12
Inside

Inside

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
11
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
Edit this entry  
08
Beginning of the End

Beginning of the End

1957
×
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Work

Dirty Work

1933
×
Edit this entry  
08
I Eats My Spinach

I Eats My Spinach

1933
×
Edit this entry  
08
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Flat Foot Stooges

Flat Foot Stooges

1938
×
Edit this entry  
07
Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cock o' the Walk

Cock o' the Walk

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wee Wee Monsieur

Wee Wee Monsieur

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crash of Moons

Crash of Moons

1954
×
Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
The Beatniks

The Beatniks

1960
×
Edit this entry  
04
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry