• The Town

    The Town

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The town was released in 2010 and is directed by Ben Affleck. The movie stars some great actors like Jeremy Renner, Ben Affleck and Rebecca Hall. The movie is all about the aftermath of a bank robbery in which one of the robbers meets and falls in love with the manager of the bank. The cops work out early on who the robbers are but just have too build up the case and evidence too prove it. 

    The beginning on…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Shang-chi and the legend of the ten rings, is the latest marvel film and is the 25th film in the MCU franchise, recently released in cinema. The film is directed by Destin Daniel Cretton, I was very unaware of the cast in this film apart from one recognisable actor "Awkwafina" who was in the 2nd Jumanji film.

    The story of this film is incredible, it has some really great humour elements reminding me of Thor Ragnorak as well as a great story…

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Batman V Superman was released in 2016, and was directed by Zack Synder. This is the second film in the DCEU and stars Henry Cavill returning as Superman, with Ben Affleck playing Batman. The film centres around the battle between Superman and Batman, as Batman feels like Superman is a threat too humanity after bringing a war from Cripton during the man of steel film. However those who back Superman are limited due to being used too Batman for a…

  • Escape Plan: The Extractors

    Escape Plan: The Extractors

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Escape plan 3 is the final film in the trilogy and is directed by John Herzfeld. I decide too watch this film  despite the bad reviews because I had seen the first movie and 2nd one and enjoyed them both. The movie stars Sylvester Stallone still playing Ray Breslin, the expert at escaping prisons, as well as Dave Bautista playing Trent Derosa who eventually helps out Ray on the mission. The movie also stars a few other actors who were…

  • Papillon

    Papillon

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Papillon is a true story based between 1931-1945, about a French man named Henri "Papillon" Charrière who was wrongfully imprisoned for murder and condemned to life on the penal colony on Devils island. The film is directed by Michael Noer and was released in 2017. The cast is amazing in this film from the performances of Charlie Hunnam, Rami Malek, Eve Hewson, Roland Moller and many more. 

    Charlie Hunnam plays Papillon brilliantly as he is so charismatic and unique when…

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A cure for wellness is a psychological thriller and is directed by Gore Verbinski. The film was released in 2016 and stars Dane Dehaan as Lockhart who has been sent into help retrieve a patient from this institute too allow him too leave. Jason Issac plays Volmer who is the head of the institute. 

    This film brought me to think this film is a bit like Shutter Island directed by Martin Scorsese, with the way the film is directed and…

  • Body of Lies

    Body of Lies

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The film body of lies was released in 2008 and is directed by Ridley Scott. The film stars some great talent with the phenomenal Leonardo Di Caprio as the lead. Also including Mark Strong, Russel Crowe and many more. 

    The film is all about this CIA agent Roger Ferris, played by Dicaprio, working for Hoffman played by Russel Crowe. The agent has been tasked with a mission to uncover a lot of terrorist attacks but as he begins to uncover the…

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Man of Steel is the first film from the DC Universe and was released in 2013 and was directed by Zack Synder. The film stars Henry Cavill, Amy Adams, Michael Shannon, Kevin Costner, Diane Lane, Russel Crow and many more. 

    The first film in the DCEU is Man of Steel and is a great origin story for Superman. The opening scenes is amazing with the parents of Superman and the story on Krypton is highly  entertaining and I just really enjoyed Superman’s backstory. The sacrifices the…

  • The Sisters Brothers

    The Sisters Brothers

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Sisters Brothers is a western crime film and was released in 2018 and directed by Jacques Audiard. The film stars an outstanding cast with the likes of John C. Reilly, Joaquin Phoenix, Jake Gyllenhaal, Riz Ahmed and many more. 

    The film is set in 1851 where 2 brothers in the Western world set on their travels to reach the gold mind’s in California. The adventure sees some troubles and complications along the way, which makes for such an entertaining film, with some nice twists

  • The Visit

    The Visit

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The visit is a thriller directed by M. Night Shymalam and I would say this this is definitely one of his better directed films in my opinion and this film was released in 2015. The film stars Olivia Dejong, Ed Oxenbould, Peter mcRobbie, Deanna Dunagan and Kathryn Hahn. 

    This horror/found footage film focuses on 2 siblings going too their grandparents house to stay over as their mum has gone away. The young daughter enjoys videoing her experiences so films around the…

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Tarantino Films ranked list 🔜


    Kill Bill volume 2 the second part of the Kill Bill storyline was directed by the outstanding, Quentin Trarantino and released in 2004. The film stars the same cast from the previous film, as these two films are really just one long, epic film but we see more from Gordon Liu, David Carradine and Daryl Hannah.

    The film picks up from the first film ending and reminds us of the reasons why the Bride is wanting her revenge

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Kill Bill volume 1 is directed by the phenomenal  Quentin Tarantino and was released in 2003. This film does feel strange as it is the first Tarantino film where I didn’t recognise most of the cast, staring Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah, Michael Madsen and many more. But, they all delivered stunning performances. 

    This is the 4th film made by Tarantino and once again is completely different too all of his other films. That’s one thing that is special about Tarantino’s…