Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Contract Kid: William Reynolds on Douglas Sirk

Contract Kid: William Reynolds on Douglas Sirk

2007
×
Edit this entry  
30
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
26
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Limelight

Limelight

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The End of Salò

The End of Salò

2008
×
Edit this entry  
22
Salò: Fade to Black

Salò: Fade to Black

2001
×
Edit this entry  
22
Salò: Yesterday and Today

Salò: Yesterday and Today

2002
×
Edit this entry  
21
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
20
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
Edit this entry  
20
Paisan

Paisan

1946
×
Edit this entry  
18
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
Edit this entry  
18
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
15
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Edit this entry  
13
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
12
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
Edit this entry  
12
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Land

The Land

1969
×
Edit this entry  
11
Day for Night: An Appreciation

Day for Night: An Appreciation

2003
×
Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Day for Night

Day for Night

1973
×
Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Edit this entry  
09
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
07
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
Edit this entry  
28
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
Edit this entry  
27
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
26
Something Wild

Something Wild

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
22
Shaft

Shaft

1971
×
Edit this entry  
22
Men

Men

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Police Story

Police Story

1985
×
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry