Sort by

JamesM has logged 51 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Edit this entry  
31
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
31
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Edit this entry  
31
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
31
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
Edit this entry  
31
The Making of 'The Man Who Knew Too Much'

The Making of 'The Man Who Knew Too Much'

2000
×
Edit this entry  
30
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Edit this entry  
30
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
Edit this entry  
30
A Little Solitaire

A Little Solitaire

2004
×
Edit this entry  
30
Queen of Diamonds

Queen of Diamonds

2004
×
Edit this entry  
29
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Seconds

Seconds

1966
×
Edit this entry  
28
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1926
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alphaville

Alphaville

1965
×
Edit this entry  
27
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
Edit this entry  
25
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Terror

The Terror

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Sequence

The Last Sequence

2003
×
Edit this entry  
24
Fellini: A Director’s Notebook

Fellini: A Director’s Notebook

1969
×
Edit this entry  
23
8½

1963
×
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
21
Prom Night

Prom Night

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
NOVA: Poisoned Water

NOVA: Poisoned Water

2017
×
Edit this entry  
19
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Edit this entry  
17
Marxist Poetry: The Making of 'The Battle of Algiers'

Marxist Poetry: The Making of 'The Battle of Algiers'

2004
×
Edit this entry  
17
Pontecorvo: The Dictatorship of Truth

Pontecorvo: The Dictatorship of Truth

1992
×
Edit this entry  
16
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
Edit this entry  
15
The Car

The Car

1977
×
Edit this entry  
14
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Edit this entry  
12
Rabid

Rabid

1977
×
Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
Edit this entry  
09
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
08
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
Edit this entry  
07
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Maquilapolis

Maquilapolis

2006
×
Edit this entry  
05
The Story of Stuff

The Story of Stuff

2007
×
Edit this entry  
04
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
North by Northwest: One for the Ages

North by Northwest: One for the Ages

2009
×
Edit this entry  
01
The Master's Touch: Hitchcock's Signature Style

The Master's Touch: Hitchcock's Signature Style

2009
×
Edit this entry  
01
Destination Hitchcock: The Making of 'North by Northwest'

Destination Hitchcock: The Making of 'North by Northwest'

2000
×
Edit this entry