James has logged 70 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry