Sort by

JamesSlaymaker has logged 415 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stopover in Dubai

Stopover in Dubai

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
DECK

DECK

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★★
Edit this entry  
26
Captain Boycott

Captain Boycott

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Christine

Christine

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
24
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Enoch Arden

Enoch Arden

1911
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
11
Critique of Separation

Critique of Separation

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Edit this entry  
11
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Sun Island

The Sun Island

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
02
L'Enfance de l'art

L'Enfance de l'art

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
25
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Nouba of the Women of Mount Chenoa

The Nouba of the Women of Mount Chenoa

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Psy-Warriors

Psy-Warriors

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
½
Edit this entry  
21
Contact

Contact

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★
Edit this entry  
17
Drancy Future

Drancy Future

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Respite

Respite

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Edit this entry  
14
Craig Fixada America

Craig Fixada America

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Image You Missed

The Image You Missed

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Assassination of Trotsky

The Assassination of Trotsky

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Edit this entry