Sort by

JamesSlaymaker has logged 47 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shake Hands with the Devil

Shake Hands with the Devil

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read prior review Edit this entry  
26
Art Herstory

Art Herstory

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
26
'71

'71

2014
×
½
Edit this entry  
25
Notre Musique

Notre Musique

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Portrait of the Artist as a Young Man

A Portrait of the Artist as a Young Man

1977
×
★★
Edit this entry  
22
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Un héritier

Un héritier

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
19
Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Mise Éire

Mise Éire

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Antigone

Antigone

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dublin 26.06.08: A Film in 4 Days

Dublin 26.06.08: A Film in 4 Days

2008
×
Edit this entry  
17
The Impossible Flowers

The Impossible Flowers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
14
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
14
Goshogaoka

Goshogaoka

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Last Days of Pompeii

The Last Days of Pompeii

1908
×
★★★
Edit this entry  
10
Nightjohn

Nightjohn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
09
This Land Is Mine

This Land Is Mine

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Birth, the Life and the Death of Christ

The Birth, the Life and the Death of Christ

1906
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bandits en automobile - Épisode 2: Hors-la-loi

Bandits en automobile - Épisode 2: Hors-la-loi

1912
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bandits en automobile - Épisode 1: La bande de l'auto grise

Bandits en automobile - Épisode 1: La bande de l'auto grise

1912
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Rising of the Moon

The Rising of the Moon

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Behind Locked Doors

Behind Locked Doors

1948
×
★★★★
Edit this entry  
07
Quartet

Quartet

1948
×
★★★
Edit this entry  
07
Above the Rain

Above the Rain

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blonde Cobra

Blonde Cobra

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Penal Colony

The Penal Colony

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
This Is England

This Is England

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★
Edit this entry  
04
Two Wrenching Departures

Two Wrenching Departures

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Basic Training

Basic Training

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Death in the Land of Encantos

Death in the Land of Encantos

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Star Spangled to Death

Star Spangled to Death

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry