Sort by

Lauren has logged 261 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★
Edit this entry  
26
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
18
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Edit this entry  
14
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★
Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Quicksand

Quicksand

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tension

Tension

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★
Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★
Edit this entry  
10
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
The American Friend

The American Friend

1977
×
Edit this entry  
09
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry