Jack has logged 83 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry