Sort by

Jamie has logged 372 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fear

Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Luce

Luce

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry