Jamie has logged 36 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry