Sort by

Jamie has logged 59 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry