jamie has logged 642 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angst

Angst

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Möbius

Möbius

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malice@Doll

Malice@Doll

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
BloodSisters

BloodSisters

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alleluia

Alleluia

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Señorita

Señorita

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry