jamie has logged 63 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mainsqueeze

Mainsqueeze

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Olla

Olla

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fire in Castilla

Fire in Castilla

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Beauty Shop

Beauty Shop

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Web

The Web

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hated: GG Allin & The Murder Junkies

Hated: GG Allin & The Murder Junkies

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry